راهنمای بهبود بهره‌وری انرژی آسانسور های شما

حرکت درون ساختمان با ایساتیس

اگرچه بالابرها فقط 5٪ از انرژی مصرفی ساختمان را به خود اختصاص می­دهند، اما مدرن سازی یا به‌روزرسانی آسانسورها می­تواند بازگشت فوری سرمایه را در بهره­وری انرژی آسانسور را برای شما به همراه داشته باشد.

به سادگی با جایگزین کردن سخت‌افزار منسوخ شده (بسیاری از آسانسورها آخرین سال­های طولانی عمر مفید خود را پشت سر می­گذارند) و با سرمایه­گذاری در برخی از نرم‌افزارهای پیشرفته که اکنون در بازار وجود دارد، مالکان ساختمان می­توانند صرفه جویی فوری و قابل توجهی در مصرف انرژی داشته باشند.

بهبود سخت افزاری

هنگام ارتقا آسانسور، مالکان ساختمان باید در نظر داشته باشند که آیا آسانسور هیدرولیک است یا کششی. آسانسورهای هیدرولیکی پیستونی داخل سیلندر دارند که هنگامی که موتور الکتریکی در روغن پمپ می­زند کابین را بالا می‌برد. بالا بردن با این متد از انرژی بسیار بیشتری نسبت به سیستم کششی استفاده می‌کند و نگهداری آن هزینه بیشتری دارد. اگرچه تکنولوژی جدید شیر بلوک، می‌تواند به طور قابل‌توجهی آسانسور هیدرولیکی شما را بهبود بخشد و جان تازه­ای به آن بدهد.

از سویی دیگر آسانسور کششی با طناب فولادی به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند، سر یک رشته از این طناب بر روی کابین و سر دیگر رشته بر روی وزنه تعادل نصب شده است. از آنجا که وزنه تعادل، بخشی از بار را تقسیم می­کند، طبیعتاً آسانسور کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی از لحاظ انرژی کارایی بیشتری دارند.

بنابراین با جایگزین کردن یکی با دیگری (الان بیشتر آسانسورهای جدید از بالابرهای کششی استفاده می‌کنند)، می‌توانید هزینه‌های عملیاتی خود را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید. آسانسورهای کششیِ مدرن همچنین از یک درایو احیا کننده استفاده می‌کنند که انرژی رو به پایین کابین را ضبط می­کند و آن را به برق تبدیل می‌کند که مجددا به شبکه انرژی ساختمان تزریق شود.

یکی دیگر از مزایای آسانسورهای کششی مدرن این است که آنها نیازی به اتاقک ماشین ندارند، زیرا موتورها و سایر تجهیزات که به طور معمول در آن جای گرفته­اند، طوری دوباره طراحی شده­اند تا به شکل متناسب در چاله بالابر قرار بگیرند. این کار باعث می­شود فضای قابل استفاده بیشتر و گرمای کمتری بوجود بیاید و همچنین انرژی کمتری مصرف می­کند.

بهبود‌های سخت‌افزاری دیگری که می‌توانید انجام دهید شامل موارد زیر است؛

موتورها- جایگزینی موتورهای قدیمی منسوخ شده DC با موتورهای AC می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا ۵۰ درصد شود. اگرچه Liftronic  دارای نوعی فناوری است که می تواند از دستگاه Dc موجود استفاده کند.

نورپردازی – تعویض لامپ­­های فلورسنت، لامپ­های رشته­ای و هالوژن بازده بالا با نورپردازی ال‌ئی‌دی با حرارت پایین و تعویض دکمه­های فشار در پنل­های کابین، تجهیزات سقف و نشانگر کف.

درها-  استفاده از موتورهای محرک که در صورت عدم استفاده می‌توانند در حالت انتظار قرار بگیرند و در صورت نیاز به طور موثر شروع به کار کنند.

استارتر-  جایگزین کردن استارتر­های قدیمی با نمونه­های جدید برای بهره­وری بیشتر انرژی و در عین حال محافظت در برابر برقِ با کیفیت پایین که می­تواند منجر به خاموشی شود.

سیستم‌های فرود – جایگزینی سیستم‌های فرود قدیمی که از آهن ربا یا نوار استفاده می­کنند با مدل­های جدید که کابین را سریع‌تر نگه می‌دارند و موتور را به مدت طولانی راه­اندازی نمی­کنند.

تهویه هوا و روشنایی- اگر آسانسور ثابت باشد و بعد از مدت زمان مشخصی بایستد، خاموش بشوند.

بهبود نرم‌افزاری

یكی از بزرگ‌ترین پیشرفت­های آسانسور در چند دهه‌ی اخیر مربوط به سیستم­های كنترل آنها بوده است، آسانسورهای مدرن امروزه نرم افزارهایی را به رخ می­کشند كه قادر به پیاده سازی انواع استراتژی­های صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستند.

حالت آماده‌به‌کار – اگر آسانسور برای مدت معینی کار نکند، این گزینه به طور خودکار، روشنایی و همه عملیات غیر ضروری را قطع می­کند. وقتی کسی دکمه را فشار می‌دهد، فوراً روشن می­شود.

کنترل اعزام به مقصد – درخواست توقف آسانسور  به صورت گروهی ، به حداقل رساندن توقف، کاهش زمان انتظار.

ثبت داده­ها- ابزاری را فراهم می­کند که امکان انجام مطالعات ترافیکی را با استفاده از داده­هایی از قبیل فراوانی مصرف، طبقات طی شده و اوج زمان­های بیکاری برای تخمین مصرف انرژی و ایجاد استراتژی­های کنترل کارآمدتر فراهم می­کند.

اگر نمی­توانید هزینه نرم افزار ثبت داده­ها را توجیه کنید، می­توانید شخص ثالثی را برای انجام حسابرسی آسانسور استخدام کنید. این کار روشی مقرون به صرفه برای ارزیابی سن تجهیزات است و محل مناسب صرفه‌جویی در بهره­وری انرژی را پیدا می­کند.

اعداد و ارقام

با به روز رسانی چه مقدار انرژی می­توانید ذخیره کنید؟ آنچه را می­توان با راه حل­های Eco-Liftronic Pty     Ltd  انتظار داشت از این قرار است ؛

روشنایی ال ای دی- با جایگزینی لامپ­های کم مصرف و ولتاژ برق شهری، میزان مصرف برق را تا 90٪ کاهش داده و عمر لامپ را تا سال­ها افزایش دهید.

دستگاه­های غیر دنده­ای- در مقایسه با دستگاه­های دنده­ای در آسانسور از 30٪ یا بیشتر راندمان انرژی بهره می­برند.

کنترل موتور – صرفه جویی قابل توجه در هزینه­های انرژی (تا 50٪) به علاوه بازیابی انرژی اضافی از طریق درایوهای احیا کننده.

اپراتورهای درب – راندمان انرژی را نسبت به سیستم­های موجود تا 20٪ بهبود بخشیده­اند.

نتیجه‌گیری

به‌روزرسانی آسانسورهای پیر، خریدی تلخ برای هر مالک ساختمان است، اما آنچه که قرار است در برخی مراحل انجام شود تا بتوان از ذخیره انرژی بهره برد، عاقلانه است که هم اکنون صورت بگیرد نه بعداً.

اگر آسانسورهای شما مدرن نشده­اند (یا در حد حداقل استانداردهای آتش سوزی، ایمنی و رضایت مشتری حفظ نشده­اند) احتمالا با هزینه بیشتری روبرو شوید.

مهم است به یاد داشته باشید که این تغییرات لازم نیست هم‌زمان اجرا شوند. برای اینکه بتوانید آن‌ها را تا حد امکان مقرون به صرفه کنید، تا زمانی که بودجه تعمیر و نگهداری شما اجازه اجرای آن­ها را بدهد می­توانید این تغییرات را در طول زمان مرحله بندی کنید.