زمان مناسب برای تعویض آسانسور های آپارتمان

کدوم آسانسور رو کی عوض کنیم؟ در ایساتیس کنارتان هستیم

از زمان ایجاد هر تکنولوژی تا زمانیکه مورد دسترس انسان است نیاز به خدماتی پس از استفاده دارد، برای نسل بالابرها تعویض آسانسور یا قطعات آن اصلی ترین نیاز پس از تهیه می باشد. آسانسورها با هدف ماندگاری طولانی طراحی می­شوند، اما حتی بهترین آسانسورها نیز به مرحله­ای خواهند رسید که هزینه­های نگهداری آن­ها بیشتر از مزایای ارتقاءشان باشد. در این مطلب به گرایش­های جدید در آسانسورهای ساختمان­های آپارتمانی بلند و استراتژی­های تعمیر و نگهداری نگاه می­کنیم و این که اگر در آسانسور گیر افتادید چه کار باید بکنید.

گرایش‌های اخیر در ساختمان‌های آپارتمانی بلند و آسانسور

در استرالیا زندگی در ساختمان­های آپارتمانی بلند رایج‌تر شده است و در نتیجه، تعداد بیشتری از مردم در آسانسور محل سکونت­شان گیر می­افتند. در سال ۲۰۱۸، تنها بیش از 1600 نفر در ایالت نیو ساوت ولز از آسانسور نجات یافتند و این یک جهش ۸۰ درصدی از آمار سال ۲۰۱۴ بود. آتش نشانان، 995 تماس‌ در این رابطه داشتند که ۳۵۷ مورد از آنها درباره ساختمان‌های محل سکونت این افراد بود و در نتیجه ۵۸۷ نفر را نجات دادند.

اما محبوبیت زندگی در ساختمان­های آپارتمانی بلند تنها عامل افزایش گیر افتادن در آسانسور نیست؛ شمار رو به افزایشی از آسانسورهای قدیمی‌تر – برخی از دهه‌های ۱۹۶۰، ۷۰ و ۸۰ – به تاریخ‌ انقضای خود رسیده­اند. تعمیر و نگهداری ضعیف و یا به روزرسانی دیرهنگام در این آسانسورها می‌تواند به معنی عدم پذیرش مسئولیت بالقوه برای ساختمان‌های آپارتمانی باشد، و مدیران ساختمان تنها زمانی که آسانسور از کار می­افتد متوجه مشکل می‌شوند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی تأخیر در نوسازی این مساله است که آسانسورهای قدیمی که مطابق با ایمنی و استانداردهای سختگیرانه امروزی نیستند، تا زمانی که خوب کار کنند برای به روز شدن­شان اقدامی صورت نمی­گیرد. پس به دلیل هزینه و مدت زمان طولانی تعمیر، آپارتمان­ها ممکن است از به روز رسانی صرف نظر کنند، اما مشکلات محدود به خرابی آسانسور نمی­شوند. افرادی که سوار آسانسورهای ضعیف می­شوند در جابجایی خود لحظاتی پر از استرس و پر سر و صدا را تجربه می­کنند و یا حتی سوار آسانسورهایی می­شوند که با سطح کف ساختمان هم تراز نیستند.

زمان به روز رسانی آسانسور

خب چه زمانی باید آسانسورها را به روز رسانی کنید یا اقدام به تعویض آسانسور کنید؟ یک قاعده کلی حدود 20 تا 25 سال است، اما ممکن است برخی از آسانسورها قبل یا بعد از آن نیاز به ارتقا داشته باشند. یکی از نشانه­های مسلم زمانی است که تهیه قطعات جدید سخت و/یا بسیار پر هزینه می­شود. مورد دیگر تعمیرات مکرر و زمان زیاد بلااستفاده بودن به خاطر تعمیرات است. وقتی آسانسور قدیمی دیگر مطابق با مقررات ایمنی نیست، نشانگر عدم نظارت قانونی است.

نوسازی می‌تواند قابلیت اطمینان و کیفیت جابجایی را بهبود بخشد، بهره‌وری انرژی را بالا ببرد و کیفیت انرژی را افزایش دهد. هم‌چنین، می‌تواند خطاهای تراز شدن را اصلاح کرده و ضمن فراهم کردن زمان جابجایی سریع‌تر بین طبقات، نیاز به پشتیبانی فنی را به حداقل برساند. برای کاهش اختلال در ساختمان، زمان تعمیر را می‌توان به حداقل رساند. در نهایت، آسانسور مدرن می‌تواند از منظر زیبایی‌شناسی جاذبه یک ساختمان را بالا ببرد و به طور بالقوه نیز ارزش آن را افزایش دهد.