پله برقی و پیاده‌روی متحرک چه تفاوتی دارند؟

پله برقی لوکس | ایساتیس

بیشتر ما احتمالاً از پله‌برقی و پیاده‌روی متحرک استفاده کرده­‌ایم، بدون اینکه فکر کنیم که چگونه این وسایل زندگی ما را آسان­تر می‌کنند. این دو ممکن است شبیه به نظر برسند، اما پله‌برقی­ و پیاده‌روی متحرک باهم متفاوتند. ما به تفاوت‌های کلیدی آن‌ها و چگونگی تاثیر این تفاوت‌ها در کاربردشان در سایت(مکان)‌های مختلف می­‌پردازیم.

تعریف پله برقی و پیاده‌روی متحرک

به عبارت ساده، پله برقی پلکانی متحرک است که افراد را به صورت عمودی جابجا می‌کند، در حالی که آن دیگری پیاده‌روی متحرکی است که مردم را به طور افقی جابجا می‌کند.

پله برقی

شکل پله‌برقی‌­ها مانند پله‌هاست و برای انتقال افراد به سطوح مختلفِ بالا و پایین طراحی شده‌اند. مسافران در پله برقی می‌توانند بایستند یا از پله­‌ها بالا بروند، نرده متحرک بخشی از سیستم پله‌برقی است. پله‌برقی‌­ها اغلب به صورت جفتی هستند، یکی از آن‌ها به سمت بالا و دیگری پایین می­‌رود. زاویه شیب معمولاً بین ۳۰ تا ۳۵ درجه است.

پیاده روی متحرک

پیاده‌روی متحرک مانند تسمه نقاله آرامی است که مردم را در مسافت افقی حمل می­‌کند. گاهی اوقات، مانند پله‌برقی به صورت شیب‌دار و بین طبقات مختلف نیز افراد را جابجا می­‌کند. این موارد اغلب در فرودگاه‌ها نصب می‌شوند و مانند پله‌برقی، مسافران می‌توانند روی آن‌ها بایستند یا راه بروند و برای محافظت نرده‌­ها را بگیرند.

مجدداً بگوییم، پیاده‌روهای متحرک مانند پله‌برقی‌­ها، گاهی به صورت جفتی هستند که افراد را به جهات مخالف منتقل می­‌كنند. زاویه‌های شیب، بسیار باریک­تر یا کوچکتر از پله‌برقی‌­هاست. شیب پیاده‌­روهای متحرک ممکن است بین زاویه‌های ۰ تا ۶ درجه باشد.

هم پله‌برقی و هم پیاده­‌روهای متحرک موجب بهینه کردن جریان آمد و شد در انواع ساختمان­‌های تجاری می‌شوند، گرچه نحوه‌ی کاری که انجام می‌­دهند کمی متفاوت است. هر دو نسبتاً انرژی زیادی مصرف می­‌کنند اما فناوری‌­هایی با مصرف بهینه انرژی نیز موجود است.

پله‌برقی­‌ها به کسب و کارها این امکان را می‌­دهند تا طبقات مختلف را به‌ هم متصل کرده و حجم بالایی از رفت و آمد را از طریق بعضی مناطق به ترتیب خاص هدایت کنند. پیاده‌روهای متحرک شیب دار می‌توانند به سایت‌ها کمک کنند که به همان نوع اتصال چند طبقه دست پیدا کنند. پیاده‌روهای متحرک افقی فضاهای مرتبط افقی را به هم متصل می‌کند و به جمعیت اجازه می‌دهند به طور موثر و با سرعت بیشتری در فضاهای بزرگ مانند فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار جابجا شوند.

هر دو گونه از جابجایی سریع و خود محور در طول فضاها حمایت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از تراکم و تحرک بیشتر مشتری پشتیبانی کنند و به‌نوبه خود فروش و سودآوری بالقوه بیشتری داشته باشند. بنابراین نقطه بحرانی تفاوت بین این دو، جهت جریان است هنگامی که جهت جریان عبور و مرور – افقی یا عمودی است.

بهره‌وری انرژی

مصرف انرژی برای حرکت در پیاده‌روهای متحرک و پلکان‌های برقی، تا حد زیادی به کل زمان انجام کار و میزان بار مسافران بستگی دارد. اقدامات در جهت صرفه‌جویی در انرژی مثل روشنایی LED و موتورهای با راندمان بالا می‌تواند تاثیر به‌سزایی در حفظ انرژی داشته باشد. علاوه بر این، استفاده از یک موتور کوچک‌تر برای تطبیق بار (به جای فرض کردن حداکثر بار) می‌تواند به صرفه جویی در مصرف انرژی در هر دو نوع کمک کند.

سایت‌ها همچنین می‌توانند از کنترل‌کننده‌های راندمان موتور (MEC) استفاده کنند که باعث افزایش راندمان در طی دوره حمل می‌شوند. کنترل‌کننده‌های راندمان موتور (MEC) از ترمز احیا کننده پشتیبانی می‌کنند در نتیجه زمانی که مسافران به پایین منتقل می‌شوند موتور را به ژنراتور تبدیل می‌کنند. از این انرژی می‌توان برای روشنایی و سایر کاربردهای موجود در ساختمان استفاده کرد.

در حالت‌های مختلف هم برای پله‌برقی‌ها و هم پیاده‌روهای متحرک می‌توان بهره‌­وری انرژی را افزایش داد. درایوهای متناوب با سیستم‌های سنسور این حالات مختلف را فعال می‌کنند. به عنوان مثال، سایت شما می‌تواند از حالت کار مداوم استفاده کند که کمترین تنظیمات بهره‌وری انرژی را دارد. حالت توقف-حرکت می‌تواند حمل‌ونقل در صورت تقاضا را اجرا کند، به این صورت که زمانی که هیچ‌کس بر روی پله‌برقی یا پیاده‌روی متحرک در حال حرکت نیست، موتور در حالت آماده به کار (استندبای) قرار گیرد.

راه‌حل دیگر این است که می‌­توانید کار مداوم با حالت کرال کنترل داشته باشید، وقتی کسی سوار بر پله‌برقی یا پیاده‌­روی متحرک نیست، به طور خودکار روشن می‌­شود. همان موقع، با نزدیک شدن مسافر، حالت کرال خاموش می‌شود.

انتخاب

بسته به نوع ساختمان، پله‌برقی یا پیاده­‌روی متحرک ممکن است برای اهداف شما مناسب‌­تر باشد.

فرودگاه – طراحی مسطح و با پله کمتر باعث استفاده بیشتر پیاده­‌روی متحرک در سایت­‌هایی مانند فرودگاه می­‌شود، زیرا کشیدن چرخ پر از چمدان در سطح صاف آسان­‌تر است. نوع مشابه دیگری از این سایت می­‌تواند ایستگاه­‌های بزرگ قطار باشد.

مراکز خرید – مراکز خرید چندان برای پیاده‌روهای متحرک صاف مناسب نیستند، اما پله­‌های‌برقی و پیاده‌روی متحرک شیب­دار که چرخ‌های خرید را پوشش دهد، می‌تواند برای افزودن به این سایت‌ها ضروری باشد.

هتل­ها – فضاهای متراکم‌­تر مانند هتل­ ممکن است از پیاده­‌روهای متحرک استفاده نکنند اما برای جابجایی میهمانان از پله‌برقی استفاده کنند. ساختمان­‌هایی از این دست: سینماها، کتابخانه­‌ها و موزه‌­هاست.

عمارات دفتری – عمارت­‌های دفتری هوشمند مانند هتل‌ها، ممکن است هم پله‌برقی و هم آسانسور داشته باشند.

مراکز تجاری – سایت‌های بزرگ مانند مراکز تجاری باید حجم زیادی از مردم، جریان‌های عبور و مرور زیاد و چیزهایی مانند کیوسک، غرفه و تجهیزات تخصصی را در خود جای دهند. بازدیدکنندگان ممکن است نیاز به حرکت در مسافت­‌های زیاد داشته باشند، بنابراین پیاده‌روی متحرک شیب‌دار، پیاده‌روی متحرک صاف و پله برقی، همگی می‌­توانند مفید باشند.

پله‌برقی‌­ها و پیاده‌روهای متحرک می‌توانند ارزشمندترین ضمایم یک ساختمان تجاری و انواع دیگر محیط‌ها باشند، چرا که جریان‌های ترافیکی را به طور موثر تسهیل می‌کنند. این دو نوع از این نظر متفاوتند که پله برقی‌ها معمولاً افراد را به صورت عمودی منتقل می­‌کنند، در حالی که پیاده‌روهای متحرک می‌توانند مردم را به صورت عمودی و افقی انتقال دهند. این مساله و طراحی پیاده‌رو در مقابل پله به این معنی است که برخی از انواع ساختمان­‌ها بهتر است از هیچکدام این­ها استفاده نکنند در حالی که برخی از ساختمان‌ها می‌توانند از داشتن هردوی آن‌ها بهره ببرند.